W dniu 19.06.2018 r. w Elektrowni Bełchatów odbyło się spotkanie poświęcone zagadnieniom wybuchowości. Inicjatorem i organizatorem III sympozjum naukowo-technicznego było Koło Zakładowe Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich przy Elektrowni Bełchatów wraz z GRUPĄ WOLFF. Dwa poprzednie sympozja miały miejsce w latach 2015 i 2016.

Sympozjum o charakterze naukowo-technicznym składało się z panelu teoretycznego i części praktycznego pokazu wybuchów i zabezpieczeń przeciwwybuchowych.

Część seminaryjna prowadzona była przez ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa wybuchowego z Grupy WOLFF oraz członków Koła SIMP.  Pośród tematów poruszanych znalazły się zagadnienia dotyczące: systemów zasilania i sterowania oświetleniem w układach awaryjnych, zarządzania procesem produkcyjnym z uwzględnieniem występowania atmosfer wybuchowych a także zabezpieczeń przeciwwybuchowych w oparciu o zapisy w certyfikatach ATEX i normach EN. Poruszano również kwestie wykrywania i gaszenia pożaru na układach transportowania paliw stałych, bezpieczeństwa wybuchowego w kontekście wymagań środowiskowych. Dopełnieniem całości był referat na temat zagrożeń wybuchem w atmosferze wodoru na podstawie doświadczeń Elektrowni Bełchatów.

Z pewnością omawiane zagadnienia przyczynią się do budowania wysokich standardów w zakresie bezpieczeństwa produkcji poprzez zwiększenie świadomości wśród osób funkcyjnych obszaru eksploatacji i nadzoru urządzeń, w obrębie których mogą pojawić się atmosfery wybuchowe.

W drugiej części sympozjum przeprowadzone zostały pokazy wybuchów niewielkich ilości pyłów oraz pokaz działania różnych zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Uczestnicy szkolenia mogli zobaczyć eksplozje wywołane przez pył węgla kamiennego oraz cukru i poczuć działanie powybuchowej fali uderzeniowej.

Ponadto zaprezentowano różne metody tłumienia wybuchów i ich skutków oraz zapobiegania propagacji wybuchu w instalacji.

Demonstracja odzwierciedlała rzeczywiste zjawiska zachodzące w chwili wybuchu pyłów materiałów organicznych.

Ze względów bezpieczeństwa ta część sympozjum odbyła się w bezpiecznej odległości od urządzeń produkcyjnych i pod kontrolą wyspecjalizowanego zespołu inżynierów GRUPY WOLFF.

 

Przebieg pokazu wybuchów:

  1. Porównanie jasności płomieni, kuli ognia – temperatury i ciśnienia fali wybuchu.

Wybuch przestrzenny – 600g cukru

Wybuch przestrzenny – 600 g węgiel

  1. Układ odpowietrzania wybuchu bez izolacji wybuchu na rurociągu

Wybuch 600g pyłu węglowego w komorze zamkniętej.

Kula ognia, która rozwija się i wypełnia całą kubaturę urządzenia uchodzi do atmosfery razem ze zredukowanym ciśnieniem wybuchu, gazami spalinowymi, popiołem i palącymi się elementami produktu. Wybuch, ze względu na brak izolacji na rurociągu, przenosi się do urządzenia sąsiadującego, powodując w nim wybuch wtóry wraz z uwolnieniem do atmosfery skutków wybuchu (jak wyżej).

  1. Układ bezpłomieniowego odpowietrzania wybuchu i izolacji wybuchu na rurociągu

Wybuch 600g pyłu węglowego w komorze zamkniętej.

Pokazanie sposobu działania bezpłomieniowego odpowietrzania wybuchu i izolacji wybuchu na rurociągu poprzez klapę zwrotną. W przeciwieństwie do normalnego odpowietrzania wybuchu kula ognia, która rozwija się i wypełnia całą kubaturę komory nie wychodzi na zewnątrz urządzenia. Do atmosfery odprowadzane są tylko zredukowane ciśnienie wybuchu i gazy spalinowe. Klapa zwrotna jako izolacja wybuchu na rurociągu blokuje możliwość przebicia się płomienia i ciśnienia na inne części instalacji.

  1. System HRD bez izolacji wybuchu

Wybuch 600g pyłu węglowego w komorze zamkniętej.

Pokazanie sposobu działania systemu tłumienia wybuchu typu HRD. W przeciwieństwie do odpowietrzania wybuchu nie dochodzi do rozwoju kuli ognia w komorze i zostaje ona stłumiona w swojej początkowej fazie. Zredukowane ciśnienie wybuchu uchodzi rurociągiem na zewnątrz, jednak bez skutków typowych dla przebicia się wybuchu, czyli bez propagacji płomienia i ciśnienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *