V Sympozjum naukowo – techniczne o tematyce „Bezpieczeństwo wybuchowe w energetyce”

W dniu 15 września br. w Elektrowni Bełchatów odbyło się sympozjum naukowo – techniczne o tematyce „Bezpieczeństwo wybuchowe w energetyce”.
W tegorocznym spotkaniu udział wzięło ponad 80 osób.

​Organizatorami wydarzenia byli: Koło Zakładowe Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników przy Elektrowni Bełchatów i Oddział Elektrownia Bełchatów z udziałem GRUPY WOLFF. Część teoretyczna sympozjum odbyła się w sali konferencyjnej bud. U-9 Elektrowni Bełchatów, natomiast przed budynkiemU-9 można było zapoznać się z wyposażeniem Demo-Trucka, w którym udostępnione były wybrane komponenty systemów przeciwwybuchowych, znajdujące zastosowanie w energetyce: zaprezentowany został system wykrywania i gaszenia iskier – rozwiązania, które zmniejsza ryzyko pożaru lub wybuchu głównie w instalacjach odpylających, mielących, suszenia czy silosach.

Tematyka sympozjum adresowana była głównie do służb zarządzania majątkiem, służb BHP i ppoż. a także pracowników remontów i eksploatacji. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy centrali Spółki PGE GiEK oraz oddziałów: Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, Elektrowni Opole i Elektrowni Rybnik. W spotkaniu udział wzięli także pracownicy spółek współpracujących z Elektrownią Bełchatów: Elmen, Remkor, Energoautomatyka. Obecni byli również przedstawiciele łódzkiego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego. Nie zabrakło też przedstawicieli Koła Zakładowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy Elektrowni Bełchatów.

 

Organizatorzy sympozjum skupili się na specyfice zagrożeń występujących w energetyce. Tematyka referatów obejmowała zagadnienia dotyczące m.in.: wykrywania i gaszenia pożaru na układach transportowania paliw stałych, systemów kontroli uziemienia instalacji stosowanych w energetyce, zdarzeń potencjalnie wybuchowych w kontekście kryzysu na rynku paliw energetycznych oraz zagrożeń czyhających w zapisach certyfikatów ATEX. Jednym z tematów były przeglądy urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym oraz wymagane kompetencje osób – na podstawie normy PN-EN 60079-17. Zaprezentowano również referat nt. systemowego podejścia do zarządzania bezpieczeństwem osób i instalacji przemysłowych z uwzględnieniem zagadnień dotyczących prewencji wybuchowej.

Tradycyjnie, uzupełnieniem bełchatowskiego sympozjom był pokaz siły wybuchów niewielkich ilości pyłów, wraz z pokazem działania różnych zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć i odczuć siłę eksplozji niewielkich ilości materiałów wybuchowych, takich jak: pył węgla brunatnego, pył biomasy a także pyłu cukru. Demonstracja odzwierciedlała rzeczywiste zjawiska zachodzące w chwili wybuchu pyłów. Ze względów bezpieczeństwa ta część sympozjum odbyła się w bezpiecznej odległości od urządzeń produkcyjnych i pod kontrolą wyspecjalizowanego zespołu inżynierów GRUPY WOLFF i pracowników Wydziału BHP i Ratownictwa Technicznego Elektrowni Bełchatów.